Na wstępie muszę przyznać, że Jack Daniels Old to amerykańska whiskey, którą lubię. Wiem, że jest bardzo popularna – to nie tylko jedna z najpopularniejszych whiskey na świecie, ale także w Polsce. Często o nią pytacie, dlatego postanowiłem przygotować jej recenzję. Jack Daniels był jednym z pierwszych starzonych alkoholi, których próbowałem. Było to na długo przed tym jak moje kubki smakowe ewoluowały i zostałem wielkim miłośnikiem whisky. Jeśli słyszeliście kiedyś, że do whisky trzeba dojrzeć, to nie jest to całkiem teoria wyssana z palca. Naukowcy udowodnili, że kubki smakowe zmieniają swoje preferencje co kilka lat.

Nie ważne na którym etapie rozwoju smaku jesteście – jest to whiskey, która znaczenie wpłynęła na rynek tych alkoholi i powinniście jej spróbować. Zdradzę Wam dzisiaj także kilka ciekawostek na temat historii marki Jack Daniels.

Kim był Jack Daniel?

Jack Daniel otworzył pierwszą destylarnię whisky w USA. Jest to obecnie najdłużej działająca amerykańska destylarnia. Kim był twórca jednej z najbardziej popularnych whisky XXI wieku?

Jasper Newton Jack Daniel pochodził ze szkocko-irlandzkiej rodziny. Wychowywał się w okolicach Lunchburga w stanie Tennessee, gdzie znajduje się destylarnia. Jako dziecko, Jack pracował dla Dana Call’a, który był pastorem i… osobą trudniącą się destylowaniem alkoholu. Sztuki destylacji miał nauczyć się właśnie od niego, ale śledztwo przeprowadzone przez The New York Times w 2016 roku wskazuje na to, że nie uczył go sam Dan Call, ale jego czarnoskóry niewolnik – Nearest Green.

Dorosły Jack Daniel był bardzo barwną postacią. Nosił się dosyć ekstrawagancko i wiódł bogate życie towarzyskie. W biografii założyciela marki Jack Daniels przeczytamy, że numer w nazwie Jack Daniel’s Old No 7, który do dziś zdobi etykietę tego produktu, przypisany został podczas rejestracji gorzelni. Legenda głosi jednak, że jest to liczba kobiet Jaspera Jacka Danielsa. Nasz bohater nigdy się nie ożenił i umarł bezpotomnie. W życiu skupił się na hulankach i rozwijaniu biznesu, który później, w 1907 roku, przekazał swojemu bratankowi, Lemuelowi Motlowi.

To były trudne czasy dla whiskey…

Motlow i destylarnia Jack Daniels przetrwali prohibicję (bardzo poważnie traktowaną w religijnym stanie Tennessee) i dwie wojny światowe. Podczas II wojny światowej rząd USA wręcz zakazał produkcji whiskey. Po wojnie Motlow zmarł, a jego synowie wrócili do produkcji. Rozkręcili na nowo interes, który jak tylko nadażyła się okazja, sprzedali koncernowi Brown-Forman. Koncern ten w swoim portfolio posiada także takie marki jak Woodford Reserve czy Glendronach. Głównym warunkiem podpisania umowy był jednak zapis o tym, że koncern utrzyma obecną jakość produktów i nie zrezygnuje z dziedzictwa zapoczątkowanego przez Dziadka Jacka.

Zobacz moją recenzję z degustacji alkoholi Woodford Reserve i Jack Daniels

Jack Daniel’s Old i rozpoznawalna na całym świecie czarna butelka

Prostokątna butelka, przy poziomie sprzedaży i dystrybucji jaką obecnie może się pochwalić “Jack”, to standard gwarantujący bezpieczeństwo transportu i optymalizację logistyczną. Oczywiście poza butelką, która sama w sobie jest bardzo charakterystyczna, nie wypada nie wspomnieć o czarnej etykiecie. Na niej oczywiście duży napis Jack Daniel’s z napisem No. 7. Na uwagę zasługują jeszcze dwa elementy – „Tennessee Whiskey” czyli rodzaj alkoholu, który znajduje się w butelce oraz proces „Sour Mash”. Etykieta jest na tyle kultowa, że kopiowana jest przez producentów personalizowanych gadżetów na całym świecie.

Jak wygląda proces produkcji Jack Daniel’s Old No. 7?

Najbardziej rozpoznawalna marka Tennessee Whiskey zapewne nie raz była już przez was rozlewana, ale czy wiecie w czym tkwi niezwykłość Jack Daniel’s Old No. 7? W bardzo innowacyjnym sposobie produkcji. Alkohol filtrowany jest przez ponad 3-metrową warstwę klonowego węgla drzewnego, a proces ten ten trwa aż 10 dni! To właśnie tej procedurze whisky zawdzięcza tak delikatny, a jednocześnie charakterystyczny smak. Następnie No 7 starzeje się w ręcznie robionych beczkach. Dzięki procesowi charcoal mellowing (czyli właśnie filtracji destylatu kukurydzianego przez warstwę klonowego węgla drzewnego) Jack Daniels to nie bourbon. Ten proces sprawia, że alkohol staje się „Tennessee Whiskey”.

Jack Daniel's Old no 7
Proces charcoal mellowing – żródło: www.jackdaniels.com

Jaki smak ma Jack Daniels No. 7?

Jack Daniel’s ma wyraźny bursztynowy kolor, pochodzący od świeżych dębowych beczek, w których leżakuje. Jego słodki, waniliowo-kukurydziany aromat wyczuwalny jest naprzemiennie z alkoholem i z lekkimi dębowymi nutami. Smak to balans między słodyczą a drzewem, który produkty z portfolio Jacka zdobywają dzięki charakterystycznemu procesowi destylacji. Jest „alkoholowy”, ale to normalne, bo to młody destylat. Nie przeszkadza to jednak, aby poczuć w nim słodycz wanilii czy biszkopty. Finisz jest pieprzy, trochę goryczkowy i dębowy, dość wyraźny.

Poznaj lepiej smak whisky

Wiesz, że największą ilość aromatów i smaków ukrytych w alkoholu poznasz dzięki specjalnym kieliszkom do degustacji? Kliknij w link i dowiedz się dlaczego.
Sprawdź >

Gdzie i za ile kupimy tę whiskey?

Cena klasycznej wersji Jack Daniel’s 0,7l to ok. 90 złotych za butelkę. Jest to dobra cena, a produkt jest ciągle w sprzedaży i posiada go na swojej półce prawie każdy sklep z alkoholem. Ta wersja Jacka dostępna jest nawet w Żabce. Whiskey ta jest bardzo dobrym mikserem i polecam ją do koktajli. Jack Daniel’s to przyzwoita niedroga whiskey, którą można pić tak jak lubimy – na lodzie, w czystej postaci, jako whisky z wodą. Dobrze smakuje też jako whiskey z colą lub spritem. To także ciekawa (choć moim zdaniem dużo lepsza jakościowo) alternatywa dla Johnnie Walker Red Label, który ma w sobie znacznie mniej słodyczy.

Mam nadzieje, że po przeczytaniu mojej recenzji będziecie patrzeć na whisky Jack Daniel’s trochę inaczej. Pamiętajcie, aby podzielić się swoim komentarzami na dole – jestem pewien, że macie sporo doświadczeń z tą whiskey. Możecie też zapisać się na mój newsletter, w którym piszę o o whisky, bourbonach, koktajlach i ciekawostkach.

Dołącz do mojej grupy na FB

Dołącz do mojej grupy na Facebook gdzie pogaduchy o whisky nie mają końca. Tam wraz z jej społecznością, dzielimi się wiedzą, przepisami na koktajle, recenzjami alkoholi, nowinkami, itd.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.
Dołącz >

Spodobał Ci się mój tekst? Udostępnij

[addthis tool=”addthis_inline_share_toolbox”]
Pokaż komentarzeZamknij komentarze
  • Andy
    Posted 15 lutego 2020 at 20:32 0Likes

    Pierwszy „płyn” który tylko delikatnie zalewam Colą, dla przełamania mocy. Wcześniej drink składał się w proporcji 1:8 (1 dawka alkoholu). Napój z Jackiem w proporcji 1:1.

  • Roody
    Posted 5 marca 2020 at 21:42 0Likes

    Polecam Jacka Green. Zdedzywanie lepszy od czarnego. Mniej słodki.

    • Mariusz Kowalczyk
      Posted 2 czerwca 2020 at 19:30 0Likes

      Cześć Roody! Jack Daniel’s Green jeszcze nie miałem okazji próbować. Dzięki za rekomendacje.

  • Waldi
    Posted 2 grudnia 2020 at 23:34 0Likes

    Jest super, ale jego brat Jack Daniel’s Green jest jeszcze lepszy.

    • Mariusz Kowalczyk
      Posted 5 marca 2021 at 16:39 0Likes

      Hej Waldi, wydaje mi się, że to już kwestia Gustu. Lubię Jack Daniel’s Green ale przede wszystkim w koktajlach, sam jest dla mnie zbyt słodki.

Dodaj komentarz