Whisky z colą to często nasze pierwsze doświadczenie z tym alkoholem. Dla mnie to sentymentalne połączenie smaków, do którego czasami lubię wracać. Wspominam wtedy spotkania z chłopakami w moim rodzinnym Stargardzie, stare dobre czasy.

Umówmy się – nie zawsze mamy ochotę włożyć jakąkolwiek pracę w przygotowanie koktajlu i chcemy wypić coś prostego. Każdy ma czasami taki dzień i nigdy nie będę Was za to oceniać. Tak samo jak nie oceniam ludzi, którzy nie lubią pić czystej whisky. Alkohol został wymyślony po to, aby umilać czas, nie po to, aby pić go według ściśle określonych zasad. Jeśli chcecie zalać whisky z lodem colą to nic nie stoi na przeszkodzie!

Dzisiaj opowiem Wam trochę więcej o tym klasycznym i niezwykle prostym drinku (którego chyba nie da się zepsuć). Whisky z colą ma nie jedno oblicze i postaram się pokazać Wam każde z nich.

whisky z colą
John Pemberton, wynalazca coli – leku na wszystkie choroby i smutki, źródło: CNN

Alkoholowe korzenie Coca-Coli

Dlaczego whisky smakuje tak dobrze z colą? Może dlatego, że początkowo sama cola była napojem alkoholowym…

W 1863 roku na Korsyce opatentowano napój Vin Mariani, który był połączeniem kokainy i wina. Było to kilka lat po tym jak pewien włoski neurolog opublikował tekst o kokainie i jej cudownych właściwościach.

whisky single malt
Reklama Vin Mariani ze zdjęciem papieża Leona XIII

Podczas gdy „dodający sił i poprawiający zdrowie” napój Vin Mariani na bazie kokainy zdobywał popularność, w Stanach Zjednoczonych weteran wojny domowej John Pemberton walczył ze swoim uzależnieniem od morfiny. Pemberton posiadał wykształcenie medyczne i postanowił wynaleźć substytut problematycznego narkotyku. Inspirując się Vin Mariani, stworzył „Pemberton’s French Wine Coca”. Do swojego cudownego medycznego trunku dodał orzech coli, który jest źródłem kofeiny.

Ewolucja od alkoholu do napoju gazowanego

Rok później, kiedy Atlanta i Fulton County wprowadziły oficjalnie prohibicję, Pemberton postanowił stworzyć bezalkoholową wersję tego trunku pod nazwą „Coca-Cola”. Produkt ten był wyrobem medycznym, który miał leczyć wiele chorób, w tym uzależnienie od morfiny, bóle głowy, a nawet impotencję.

Kilka lat później Asa Griggs Candler odkupił przepis od Pembertona. To on odpowiedzialny jest za sukces tego napoju – założył Coca-Cola Company, zaczął eksportować trunek na Kubę i do Europy. To również on, w 1903 roku, postanowił zmienić przepis. Pozbawił go kokainy, a później także obniżył zawartość kofeiny aż o 50%.

jak pić whisky z colą
Ewolucja butelek Coca-Coli – źródło: Coca Cola

Współczesny skład tego napoju jest sekretem, jednak producenci napojów na całym świecie tworzą swoje własne przepisy. W ten sposób powstał cały segment napojów gazowanych – codziennie na świecie wypija się biliony szklanek coli sprzedawanych w butelkach pod różnymi etykietami.

Whisky z colą – najpopularniejszy drink

Pewnie popijając whisky z colą nigdy nie zastanawialiście się skąd pochodzi ten drink. Smak połączenia whiskey z tym napojem doceniany był już sto lat temu!

Pierwszy raz „kroniki” wspominają połączenie whisky i coli w 1907 roku. W raporcie Departamentu Chemii i Gleb pojawiła się wzmianka o drinku o nazwie „Coca-Cola high-ball”. Highball oznacza napój z małą ilością alkoholu i dużą ilością miksera, serwowany z lodem, w wysokiej szklance.

Platforma Coca-Coli podczas obchodów święta Mardi Gras w 1915 roku

Do dziś na amerykańskim południu niezwykle popularny jest drink „Jack and Coke”, czyli mieszanka whisky Jack Daniels i coli. Drugą opcją spotykaną w restauracjach i barach jest „Bourbon and Coke”, gdzie nie jest już określone jaka marka alkoholu jest dodatkiem do coli. Jeśli jesteście fanami burbona, śmiało mieszajcie Wild Turkey 101, czy Wild Turkey Longbranch. Popularnym drinkiem z Kanadzie jest „Rye and Coke”, której bazą jest tradycyjna kanadyjska rye whisky.

Whisky z colą i kostkami lodu była ulubionym drinkiem lidera zespołu Motörhead, Lemmy’ego Kilmistera. Frontman heavymetalowej kapeli tak kochał ten koktajl, że po jego śmierci fani rozpoczęli kampanię, aby nazwać ten drink na jego cześć… i odnieśli sukces! W 2016 roku magazyn Food and Beverage oficjalnie nazwał kombinację whisky z colą „The Lemmy”.

Portfolio alkoholi z destylarni Wild Turkey
Wild Turkey to bourbon, którego smak dobrze łączy się z colami

Jak pić whisky z colą? Jakie whisky wybrać?

Oczywiście, że możemy zmieszać każdą whisky z colą. Jednak nie każda whisky ma smak, który dobrze miesza się z tym napojem. Jakie whisky najlepiej wybrać?

  • Laphroaig – ten szkocki single malt jest trochę droższy, jednak nie mógłbym nie wspomnieć o nim robiąc taką listę. To mocny trunek o dymnym posmaku. Cukier z coli sprawia, że picie tego alkoholu jest zupełnie nowym doświadczeniem.
  • Maker’s Mark – słodki smak coli doskonale łączy się z orzechowym i lekko dębowym delikatnym smakiem tego bourbona z Kentucky. Te dwa napoje zostały stworzone, aby razem trafić do szklanki.
  • Jack Daniel’s – popularne połączenie smaku Tennessee Whiskey i coli. Cola świetnie łączy się z wanilią, której smak wyczujemy w tej whisky. Producenci napoju już dawno zauważyli jak dobrze uzupełniają się te dwa smaki, dlatego powstała waniliowa Coca-Cola.
  • Jim Beam – słodko-kwaśny Jim Beam również posiada posmak wanilli. Jest to jedna z najlepszych whisky do picia z tym napojem gazowanym.
  • Johnnie Walker – ta whisky również bardzo lubi się z colą. Red Label został wręcz stworzony do bycia mikserem. Znajdziemy go w różnych drinkach na bazie whisky.
  • Wilk Turkey – bourbon z Kentucky ma smak karmelu i cynamonu. Cola podkreśla wszystko co najlepsze w smaku tego trunku, o ile nie przesadzimy i zachowamy odpowiednie proporcje – aby zrobić dobrego drinka najlepiej dodać coli do 50 ml whisky (najlepiej z lodem i limonką).

Jaką colę pić z whisky? Proste koktajle

Cola bez kofeiny, dietetyczna, wiśniowa, waniliowa. Limitowane wersje z cytryną, limonką, kawą. Powstały nawet drinki z colą w puszkach, o których piszę w artykule „Gotowe drinki z colą – testuję popularne whisky w puszkach„. Whisky z colą można pić obecnie na bardzo wiele sposobów.

Whisky z colą drinki
Whisky z colą i cytrusami

Cola lubi się z cytrusami. Do tej mieszanki potrzebować będziecie 40 ml whisky i 2 ćwiartek cytryny lub limonki. Wyciskamy sok z wybranego cytrusa i dodajemy go do mieszanki whisky z colą. Oczywiście dodaj także kostki lodu. Możesz także zamiast wyciskać sok, wrzucić plasterki cytryny lub limonki do whisky z colą. Nie da to jednak tak orzeźwiającego smaku jak sok z cytryny.

Redukcja z coli z whisky i angosturą

Ciekawą alternatywą do tego jak pić whisky z colą jest też przepis z redukcją z coli. Colę podgrzewamy (ale nie gotujemy!) w rondelku tak, aby odparowała część wody i stała się bardziej gęsta. Ostudzoną colę wlewamy do szklanicy barmańskiej, bądź innego szkła. Następnie do zimnej szklanicy z lodem wlewamy 40 ml szkockiej whisky (irlandzka też będzie dobra) lub bourbona. Do tego jedna porcja (kapka) angostury. Wszystko mieszasz i zalewasz w osobnej szklanki z lodem.

Whisky z pomarańczową angosturą

Przepis wymaga posiadania w barku Angostury Orange Bitter. Jest to jednak składnik, który przydaje się do wielu przepisów na koktajle i warto go mieć. Do wysokiej szklanki wlewamy 60 ml whisky, 2-3 krople Angostury Orange Bitters. Zalewamy colą, dodajemy ćwiartkę limonki oraz świeżą miętę i skręconą skórkę pomarańczy dla ozdoby.

Whisky z mikserami od Coca-Coli

Kilka lat temu na amerykańskim rynku pojawiły się wyjątkowe miksery z colą w różnych wariacjach smakowych. Zostały stworzone po to, aby wzbogacić smak ciemnych trunków – między innymi whisky. Temat jest bardziej rozległy, a sam produkt ma naprawdę ciekawą historię, dlatego postanowiłem poświęcić mu więcej uwagi.

Whisky z colą przepisy Ballantine's Finest
Ballantine’s też dobrze łączy się z colą

Coca-Cola Signature Mixers – rewolucja drinków typu whisky z colą

„Enter the dark” – wejdź w ciemność, przejdź na ciemną stronę. Takim hasłem promowane są Signature Mixers, nowa seria produktów stworzonych po to, aby idealnie komponować się z ciemnymi starzonymi alkoholami. Za cztery wyjątkowe smaki odpowiedzialni są utalentowani barmani z czterech stron świata. W każdej butelce znajdziemy mieszankę, której zadaniem jest wnieść „alkohol z colą” na wyższy poziom.

Coca-Cola po raz pierwszy od 130 lat zdradziła swoją tajną recepturę… Oddała ją w ręce najlepszych ekspertów z branży alkoholowej. Zanim stworzyli oni idealny przepis, eksperymentowali z mieszankami ponad 200 różnych składników!

Każda z butelek jest przeznaczona do miksowania i picia z konkretnymi rodzajami alkoholu, jednak jestem fanem eksperymentów smakowych i również Was zapraszam do eksperymentowania. Poniżej zdradzam jakie składniki zamknięte zostały w każdej butelce i pokazuję przepisy na proste drinki proponowane przez samych twórców tych produktów.

Signature Mixers – smaki, składniki i proste przepisy na drinki

Signature Mixers Woody Notes

„Woody Notes” to elegancka mieszanka łagodnych drzewnych i tropikalnych słodkich smaków, które doskonale komponują się ze złotym rumem oraz whisky o nieco bardziej dymnym i drzewnym profilu aromatycznym. To subtelny smak paczuli, cytrusowego yuzu i aromatycznej bazylii – lekkie orzeźwienie z ciepłą nutą. Dzięki temu mikserowi możemy doświadczyć whisky z colą w zupełnie nowym wydaniu.

Mieszankę tą opracował Alex Lawrence, wielokrotnie nagradzany miksolog. Jest on również głównym barmanem w Dandelyan – inspirowanym botaniką barze w Londynie, który został okrzyknięty najlepszym barem na świecie w 2018 roku.

whisky z colą popularne drinki

Przepis:

  1. Do wysokiej szklanki wrzuć minimum 3 duże kostki lodu.
  2. Odmierz 50 ml bourbonu (najlepiej typu spiced) i wlej do szklanki.
  3. Alkohol zalej 125 ml Woody Notes. Wymieszaj.
  4. Drink dekorujemy plasterkami jabłka (grubość pomiędzy plasterkiem a ćwiartką). Plasterki możemy nadziać na małą wykałaczkę i zaczepić ją o krawędź szklanki lub ułożyć je na konstrukcji z kostek lodu.

Signature Mixers Spicy Notes

„Spicy Notes” to gorąca mieszanka z ciepłym wprowadzeniem i ognistym finiszem. Dobrze komponuje się z rumami spicy, złotą tequilą oraz pikantną i słodką whisky. W butelce uwięzione są cytrusowe smaki limonki, imbir i pikantne jalapeño. Dla złagodzenia tej mieszanki dodano również rozmaryn i delikatny jaśmin.

Składniki do tego miksera skomponowały Adriana Chia, właścicielka baru Antigua Compañía de las Indias w Barcelonie (London No. 2 Best Bar in the World) oraz Pippa Guy, główna barmanka prestiżowego baru The Savoy (pierwsza kobieta nosząca ten tytuł od ponad 100 lat). Obie panie znane są z kreatywności, a inspiracje czerpią z miłości do jedzenia, z cukiernictwa, a nawet nostalgicznych zapachów klasycznych perfum.

whisky z czym pić

Przepis:

  1. Do wysokiej szklanki dodaj minimum 3 duże kostki lodu.
  2. Odmierz 50 ml whisky (najlepiej szkockiej) i wlej do szklanki.
  3. To wszystko zalej 125 ml Spicy Notes. Wymieszaj.
  4. Drink udekoruj plasterkami świeżego imbiru o grubości ok. 3 mm.

Signature Mixers Herbal Notes

„Herbal Notes” naprawdę dobrze łączy się z whisky i większością rumów, ale oczywiście możesz pić go z dowolnym alkoholem. W butelce o pojemności 200 ml zmieściła się orzeźwiająca mieszanka nut ziołowych i kwiatowych. Rześki, ale jednocześnie lekko cierpki smak z nutami trawy cytrynowej i ziemistymi tonami nasion kopru i aksamitki zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Za mieszanką stoi Antonio Naranjo, urodzony na Kubie barman, manager Dr. Stravinsky w Barcelonie, jednego z najlepszych barów na świecie. Wcześniej był managerem legendarnego koktajlbaru i restauracji „410”.

whisky z colą przepis

Przepis:

  1. Do wysokiej szklanki wrzuć przynajmniej trzy duże kostki lodu.
  2. Odmierz 50ml whiskey (najlepiej szkockiej) i dodaj do szklanki.
  3. Mieszankę zalej 125ml Herbal Notes. Wymieszaj.
  4. Drink przystrój świeżą bazylią.

Signature Mixers Smoky Notes

„Smoky Notes” to intensywna i aromatyczna mieszanka nut dymnych. Doskonale łączy się z rumami i whisky. W butelce kryją się ylang, nasiona ambrette – łagodnego roślinnego piżma oraz suszone owoce. W sercu tego przepisu odnajdziemy intrygujący bursztyn i balsam peruwiański, uzyskiwany z kory woniawca, który zapachem może przypominać wanilię.

Whisky z colą Smoky Notes możemy spróbować dzięki Maxowi Venningowi, współwłaścicielowi barów Three Sheets (który od lat zdobywa miejsca pośród 50 najlepszych barów świata) i Bar Three w Londynie oraz autorowi książki o koktajlach „Batched & Bottled”.

whisky z colą miksery

Przepis:

  1. Szklankę wypełnij lodem (minimum 3 duże kostki).
  2. Odmierz 50 ml bourbonu i wlej do szklanki z lodem.
  3. Zalej 125 ml Smoky Notes. Wymieszaj.
  4. Dekorujemy drink skórką pomarańczy – najlepiej będzie prezentować się skręcona w świderek.

Jak pić whisky z colą

Whisky z colą możecie pić tak jak Wam to najlepiej smakuje. Mnie na tyle zainteresowały miksery Signature Mixers, że postanowiłem zamówić je do mojego sklepu. Jeśli chcecie wypróbować tej kombinacji smaków to zapraszam!

Dołącz do mojej grupy na FB

Dołącz do mojej grupy na Facebook gdzie pogaduchy o whisky nie mają końca. Tam wraz z jej społecznością, dzielimi się wiedzą, przepisami na koktajle, recenzjami alkoholi, nowinkami, itd.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.
Dołącz >

Jeśli artykuł Ci się podoba, udostępnij go swoim znajomym.

[addthis tool=”addthis_inline_share_toolbox”]
Pokaż komentarzeZamknij komentarze

Dodaj komentarz