|

Grant’s Family Reserve

Whisky Grant’s to dziś jedna z najbardziej znanych marek whisky na świecie. Obecnie sprzedawana jest w około 180 krajach i wszędzie podbija nawet najbardziej wymagające podniebienia. Jako jedna z nielicznych marek whisky, Grant's jest wciąż zarządzany przez rodzinną firmę, która czuwa nad jakością, oryginalnością receptury i całym procesem produkcji.

Na początku nic nie zapowiadało, że William Grant wraz z nowo tworzoną przez siebie marką whisky, odniesie tak ogromny sukces. Wszystko zaczęło się w 1886 roku, kiedy to W. Grant otwierając w Dufftown, gorzelnie o nazwie Glenfiddich. Gorzelnia powstała z wieloletnich oszczędności Williama, a serce gorzelni które stanowiły miedziane alembiki, pochodziły z oddalonej o około 15 mil na wschód destylarni Cardhu.

Rąk do pracy w rodzinie Williama Grant nie brakowało – miał on 7 synów i 2 córki i każde z dzieci zaangażował do pracy. Pierwszą butelkę whisky wyprodukowano w gorzelni na Boże Narodzenie 1887 roku, jednak dopiero 1898 był rokiem pojawienia się whisky grant’s na rynku. Po testach smaku, postanowiono rozpropagować whisky na szerokim rynku zbytu. William Grant zdecydował się na sprzedaż obnośną. Pierwszym sprzedawcą, który pukał od domu do domu i proponował zakup whisky był również członek rodziny Grant’s – zięć Williama. Co ciekawe w pierwszych 180 punktach, do których zapukał, nikt nie był zainteresowany zakupem nowej, nieznanej marki alkoholu. W 181 miejscu udało mu się podpisać umowę dystrybucyjną. 181 punkt był jednocześnie 1, w którym zięć Granta zaproponował klientowi próbkę swojej whisky. Wygrał niepowtarzalny smak. Później, degustacje i próbki były już elementem strategii sprzedażowej firmy William Grant’s & Sons.

Whisky Grant's w Hipermarketach

Dziś na rynku dla urozmaicenia oferty przygotowano dwie odmiany specjalne tej whisky – Ale Cask, które leżakuje w beczkach po piwie Edinburgh Strong Ale oraz Sherry Cask gdzie whisky dojrzewa w beczkach po Sherry Oloroso. Obecnie już piąte pokolenie potomków Williama Granta zajmuje się produkcją i sprzedażą tej jednej z popularniejszych whisky mieszanej.

Grant’s Family Reserve

Kraj: Szkocja | Gatunek: Blended whisky | Region: Speyside | Destylarnia: Glenfiddich | Cena: whisky od 100zł

Jak smakuje whisky Grant’s?

Grant’s Family Reserve nie jest edycją przeznaczoną dla wysublimowanych nosów i smakoszy. To młoda, zapewne nie starsza niż trzy lata whisky mieszana, o dość płaskim smaku. W jej skład z dużym prawdopodobieństwem wchodzą mieszanki z destylarni Glenfiddich i Balvenie.  

Po rozlaniu Family Reserve ma ładny karmelowy kolor, a po przystawieniu nosa do szklanki bądź kieliszka możemy poczuć przyjemne, jednak bardzo popularne w whisky mieszanych aromaty owoców (gruszek i jabłek), toffi i karmelu oraz zbóż.

W smaku ta whisky też wypada całkiem nieźle, jest dość delikatna, a młody alkohol znajdujący się w tej butelce nie dominuje tak bardzo.

Jak pić whisky Grant’s?

Grant’s Family Reserve to whiskyktórą można śmiało mieszać z Coca Colą, Spritem, Schweppes’em, pić w koktajlach bądź z lodem. Na stronie marki znalazłem całkiem smaczny koktajli, który chciałem Wam polecić na wszelkiej maści imprezy bądź spotkania. Poniżej przepis.

Whisky Grant's Ale Cask

Jak zrobić jabłkowy koktajl Apple Fresh?

Potrzebne składniki

  • 40 ml whisky Grant’s Family Reserve
  • 40 ml soku jabłkowego
  • 40 ml Sprite’a
  • plasterek jabłka

Przygotowanie:

Do szklanki typu Old Fashioned wrzućcie kilka kostek lodu, tak aby w dużej mierze wypełniły szklankę. Następnie uzupełnijcie ją 40ml whisky, dodajcie dobrej jakości sok jabłkowy oraz Sprit, na końcu wymieszajcie wszystko używając łyżki barmańskiej. Pomiędzy kostki lodu włóżcie jako uzupełnienie plasterek świeżego jabłka. Smacznego!

Podsumowanie

Grant’s Family Reserve na pewno nie spełni wymagań wysublimowanych nosów i smakoszy czego robić nawet nie musi. To dobra whisky w swoim przedziale cenowym, która w promocji potrafi kosztować 50zł za butelkę 0,7l. Sprawdza się idealnie jako uzupełnienie dobrej imprezy, dodatek do słodkich napojów bądź baza do domowych koktajli.

Ciekawostki i nowości ze świata whisky. Zapisz się!


Johnnie Walker Black Label – recenzja

W 1820 roku 15-letni John Walker z Kilmarnock musiał zmierzyć się z życiową tragedią – śmiercią ojca, na którego barkach spoczywało utrzymanie rodziny. Chłopak doskonale wiedział, że teraz to on musi zapewnić sobie i bliskim byt, w nieprzyjaznych czasach, w jakich przyszło mu żyć. Walker…

Gotowe drinki z colą – testujemy popularne whisky w puszkach

Od kiedy pamiętam  próbowanie różnych alkoholi sprawiało mi frajdę w towarzystwie znajomych czy przyjaciół. To też kiedy kilka tygodni temu chwytałem w biedronce po puszkę z Golden Loch wiedziałem, że nie będę pił tego sam. Wiedziałem, też, że Golden Loch nie będzie jedyną puszką, po…

Jack Daniel’s Old No. 7 Tennessee Whiskey – recenzja

Jack Daniel otworzył pierwszą, a co za tym idzie najstarszą działającą obecnie destylarnie na terenie Stanów Zjednoczonych. Miał wizjonerską wizję i postanowił wcielić ją w życie. Sam był bardzo barwną postacią. Mężczyzn noszących się w taki sposób jak on i mających taki styl bycia, mówiło…