Przypadek sprawił, że ostatnimi czasy, częściej przy recenzjach alkoholi, sięgam po bourbon, niż szkocką whisky. Dowodem na to jest chociażby recenzja serii Woodford Reserve. Bourbonów, których osobiście jestem dużym fanem, zwłaszcza w moim ulubionym koktajlu – Old Fashioned.

W tym artykule znajdziecie trochę historii, faktów oraz ciekawostek na temat marki, produkcji, destylarni czy wyprodukowanego tam alkoholu. Gotowi?   

Destylarnia Old Oscar Pepper i Dr. James C. Crow

Destylarnia rozpoczęła pracę w 1812 roku. Wtedy to Elijah Pepper postanawia rozpocząć swój alkoholowy biznes, nie wiedząć pewnie, że tworzony przez niego biznes przetrwa do 2020! Jak wiele historii i marek alkoholu tamtych czasów, po śmierci założyciela, biznes przeszedł w ręce syna – Oskara, a sama destylarnia zaczyna funkcjonowanie pod nazwą Old Oscar Pepper.

W tamtych czasach, a dokładnie od 1838 roku, w destylarni pracuje szkocji imigrant, chemik i fizyk – Dr. James C. Crow. Pełniąc rolę Master Distiller’a, osoby odpowiedzialnej za cały proces destylacji, James był prawdziwym innowatorem w tym procesie. Jako jedna z niewielu w tamtych czasach, do produkcji destylatu (white dog), wykorzystywał kolumnę destylacyjną Coffey’a – prawdziwą nowinkę technologiczną XIX w. Co ciekawe, dr. James C. Crow, zapewne dzięki swojemu wykształceniu i wiedzy, korzystał z aerometru, a nie prochu strzelniczego. Oczywiście celem tego działania był dość precyzyjny pomiar mocy wyprodukowanego w kolumnie destylacyjnej alkoholu.

Do dziś dr. James C. Crow uważany jest za osobę, która usprawniła proces sour mash, destylację kolumnową czy maturację bourbona.

Po śmierci Oscara (syna Elijah Pepper ) w roku 1867 biznes będący wciąż w rękach rodziny, pod wpływem wielu czynników postanowiono sprzedać. Destylarnia Old Oscar Pepper trafiła w ręce Leopolda Labrot and James’a Graham (do dziś widać ich na butelce) w roku 1878 dając początek Labrot & Graham distillery

Na czym polega metoda sour mash?

Sour mash to proces wykorzystywany przy produkcji burbonów. Metoda polega na dodawaniu do nowej partii zacieru do whisky, części starej, odfermentowanej z poprzedniej partii. Zabieg ten wspiera rozwój świeżych drożdzy, tworząc im stabilne środowisko do fermentacji.

Początki marki Woodford Reserve

Kiedy w 1941 roku, alkoholowy gigant, korporacja BrownForman kupuję destylarnię Labrot & Graham, znane nam ich alkoholowe portfolio było w trakcie budowy. Europa znajduję się wówczas w tyglu drugiej wojny światowej, a popularność burbonów wciąż podnosiła się z kolan po trwającej trzynaście lat prohibicji (1920–1933). 

Od zakupu destylarni do momentu stworzenia marki Woodford Reserve mija 55 lat. Powstały w 1996 roku brand, znany jest dziś w wielu regionach świata, w tym także w naszym kraju. W 2003 roku Brown-Forman zmienia nazwę destylarni Old Oscar Pepper na znaną dziś Woodford Reserve.

Co znajduje się w butelce Woodford Reserve?

Produkowany alkohol, który znajdziecie w butelce tego burbona to mieszanka destylatów produkowanych w kolumnie destylacyjnej (destylarnia znajduje się w mieście Shively, Kentucky) oraz miedzianych alembikach (destylarnia Woodford Reserve niedaleko miasta Versailles).


Zaczynasz whisky przygodę?

Koniecznie przeczytaj mój subiektywny poradnik, który w dziesięciu krokach wprowadzi Cię w ten świat.


Podstawowe portfolio destylarni

  • Woodford Reserve Straight Bourbon Whiskey

Jedna z popularniejszych i dostępnych, także na naszym rynku, pozycji. W skład zacieru wchodzi: 72% kukurydza, 18% żyto, 10% słodowany jęczmień, najdając bourbonowi przyjemny, słodki, zbożowy aromat i smak.

  • Woodford Reserve Double Oaked Whiskey,
  • Woodford Reserve Rye Whiskey,

Moje obserwację podpowiadają, że żytnia whiskey nie każdemu przypada do gusty. Jej wyrazisty, intensywny i ostry na języku smak zwyczajne trzeba polubić.

W skad zacieru wchodzi: 53% żyta, 33% kukurydzy, 14% słodu jęczmiennego.

  • Woodford Reserve Malt Whiskey,
  • Woodford Reserve Wheat Whiskey,
  • Woodford Reserve Oat Grain Bourbon.

Na sklepowych półkach naszego rynku, zwłaszcza w sklepach specjalistycznych i wielkopowierzchniowym Makro, znajdziecie pierwsze trzy pozycje. 

Portfolio marki Woodford Reserve


Kilka ciekawostek z destylarni:

  • Proces fermentacji zacieru prowadzony jest w otwartych kadziach cyprysowych, 
  • spirytus do produkcji bourbona destyluje się trzykrotnie w miedzianych alembikach,
  • podgrzewane zimą magazyny, mają na celu utrzymanie jak najmniejszej różnicy temperatur w ciągu roku. Zabieg ten tworzy swego rodzaju mikrocykle, które sprawiają, że dębina i przechowywany w niej spirytus nie pozostają sobie obojętne.

Co łączy Kentucky Derby i Woodford Reserve

Marka od kilku lat jest także partnerem strategicznym Kentucky Derby – wyścigów konnych, rozgrywanych corocznie od 1875 roku w pierwszą sobotę maja na torze Churchill Downs w Louisville, w Kentucky. Ten wyścig na żywo oglądany jest przez około 150 tys. ludzi. 

Co ciekawsze, podczas tego wydarzenia można skosztować Mint Julep. Koktajl stworzony na bazie bourbona Woodford serwowany jest w srebrnym kubku od Tiffany’ego w cenie – wait for it – 1000 $. Tą optymistyczną cyfrą, zakończę.

Artykuł był dla Ciebie ciekawy? Udostępnij go dalej.

Postaw mi wirtualną kawę

Dołącz do mojej społeczności i polub Fanpage.

Pokaż komentarzeZamknij komentarze

Dodaj komentarz