Kilka dni temu wróciłem ze swojej pierwszej wizyty w Dublinie, gdzie Jameson Irish Whiskey leje się strumieniami, a ilość pubów na metr kwadratowy zawstydziłaby cały Szczecin. Zainspirowany miastem i irlandzką otwartością, postanowiłem napisać o najbardziej rozpoznawalnej i bez wątpienia najpopularniejszej irlandzkiej whisky na świecie.

Jameson Distillery i trzech Johnów

Ojcem whiskey był John Jameson, prawnik – szkocki prawnik, żyjący w XVIII wieku. Destylarnię założył po ślubie z Margaret Haig, najstarszą córką znanego innowatora i szkockiego producenta whiskey Johna Haiga. Wiecie, że Haig to jedna z najstarszych, udokumentowanych rodzin zajmujących się gorzelnictwem w Szkocji? Sam John Haig był twórcą whisky takich jak Dimple Golden czy Haig Gold Label.

Jameson niezadowolony ze swojego dotychczasowego życia zawodowego w Szkocji przenosi się do Irlandii, gdzie dołącza do loży masońskiej w Dublinie. Kilka lat później otwiera destylarnie.

Irlandzka whiskey Jameson
Kraj: Irlandzka Whiskey | Gatunek: Blended whiskey | Destylarnia: New Midleton | Cena: whiskey od 100 zł

Do dzisiaj możemy odwiedzić serce Jamesona – pierwszą destylarnię. Ta mieści się w północnej części miasta, przy ul. Bow Street w centrum Dublina. Obecnie znajduje się tam muzeum, które oferuje wycieczki, degustacje czy masterclassy, pokazujące portfolio marki. Jeśli jesteście fanami marki, to jest tam też sklep pełen jamesonowych pamiątek.

W muzeum dowiecie się, że John miał 16 dzieci (nie wliczając pysznej whisky). Po 25 latach biznes przejął jeden z jego synów, Johnowi Juniorowi, który następnie przekazał go swojemu synowi Johnowi Jamesonowi III. Trzej inni synowie oryginalnego Johna również zajęli się produkcją whiskey. Jamesonowie stali się najważniejszą rodziną w świecie irlandzkiej whiskey. Pod koniec XIX wieku byli drugim największym producentem whisky w Irlandii i jednym z największych na świecie!

Obecnie ta Irish Whiskey należy do francuskiego koncernu Pernod Ricard. Teraz rozlewa się ją w New Midleton Distillery na obrzeżach Cork. W destylarni produkowane są również inne marki. W ich portfolio znajdziecie takie perełki jak wyjątkowa pure pot still whiskey Redbreast 12 czy najbardziej ekskluzywna irlandzka whiskey Midleton Very Rare.

Streetwear, sznyt i broda – współczesna komunikacja marki w sieci

Na co dzień prowadzę agencję digital robiącą marketing dla e-commerce. Przez to zawsze dużą uwagę zwracam na to, w jaki sposób marka komunikuje się ze swoimi odbiorcami. Jameson robi to dobrze już od wielu lat.

Jameson do whisky podchodzi na luzie – bez krawata. To marka, która skierowana jest do kultury alternatywnej – hiphopowej, hipsterskiej, rock’n’rollowej. W kampaniach zobaczymy ludzi śmigających na deskach, wytatuowanych rockmanów, miejskich drwali podczas wizyty u barbera. Jest dynamicznie i nowocześnie.

Jameson bardzo jasno komunikuje dla kogo jest ta whisky – brand ma mocno określony charakter, co uważam za jego plus. Wprawdzie na desce nie jeżdżę, ale jak oglądam reklamy Jamesona to aż mam ochotę odkurzyć gitarę.

Irlandzka blended whisky i jej cena

Klasyczny Jameson Irish Whiskey należy do alkoholi typu blended. Jest mieszanką whiskey typu pot still i grain. Trunek jest destylowany trzy razy, co nadaje mu charakterystycznego dla whiskey z Irlandii smaku i aromatu. Whiskey dojrzew od 4 do 7 lat w dębowych beczkach po burbonie (sprowadzanych z USA) oraz beczkach po sherry. Na butelce nie znajdziecie jednak oznaczenia wieku, tym samym możemy wrzucić tę whiskey w kategorię NAS czyli whisky bez oznaczenia wieku.

Na każdej butelce alkoholu znajdziemy motto rodziny – sine metu łać. „bez strachu”. „Dochowując wierności rodzinnemu mottu, mogliśmy utrzymać ciągłość produkcji whiskey w okresie obu wojen światowych, irlandzkiej wojny domowej, a nawet prohibicji w Ameryce.” – znajdziemy na stronie producentów tego alkoholu.

Portfolio marki to dużo więcej niż kultowa irlandzka w zielonej butli. Na przestrzeni ostatnich lat marka powiększyła się o Jameson Caskmates IPA, Jameson Caskmates Stout czy serię spirit drinks: Jameson Orange i Jameson Cold Brew.

Ile kosztuje Jameson Irish Whiskey?

Za pojemność 0,7l zapłacimy około 80 złotych (marzec 2022). Producent postarał się, aby marka była dostępna dosłownie wszędzie – znajdziemy ją nawet na stacjach benzynowych i w Żabce. Zawiera standardowe 40% alkoholu.

Poznaj lepiej smak whisky

Wiesz, że największą ilość aromatów i smaków ukrytych w alkoholu poznasz dzięki specjalnym kieliszkom do degustacji? Kliknij w link i dowiedz się dlaczego.
Więcej >

Jak smakuje Jameson Irish Whiskey?

Zwykle im bardziej popularny jest trunek, tym bardziej podzielone opinie o produkcie. Chwytam więc za swój ulubiony kieliszek degustacyjny i już Wam piszę, co tu znalazłem.

Aromat: wanilia, karmel, wyraźnie wyczuwalny alkohol, drażniący lekko nos, aromaty zbożowe i roślinne.

Smak: zbożowy, alkoholowy i stosunkowo wytrawny, ziołowy, z delikatnie wyczuwalną słodyczą wanilii. Łatwo pijalny i bez problemu do udzwignięcia solo bądź na lodzie.

Finisz: krótki, ziołowy i wyraźnie alkoholowy.

To z czym się pije Jamesona?

Jameson to z pewnością whiskey, która może pochwalić się niesamowicie bogatą historią i ogromną rozpoznawalnością. Dla mnie, omawiany dziś klasyk to łycha na imprezę jako alternatywa dla wódki (której, BRRRR… fanem nie jestem).

Jameson nie zaskoczy Was nutami, których wcześniej nie znaliście. To produkt lekki i przyjemny, który ma polubić możliwie każdy. To imprezowa whisky, dlatego nie spodziewajcie się wyrafinowanego smaku. Jest bardzo przystępna cenowo. Dobrze pije się ją z colą lub w szklance typu highball wypełnionej lodem z piwem imbirowym i limonką.

Jeśli chcecie spróbować mniej oczywistej odsłony Jamesona to sprawdźcie Jameson Crested. 

Pamiętajcie też, że jeśli chcecie wymienić się ze mną (i wieloma innymi miłośnikami whisky) opiniami na temat różnych butelek z tej destylarni to wbijajcie na grupę „Pogaduchy o whisky” na Facebooku.

Dołącz do mojej grupy na FB

Dołącz do mojej grupy na Facebook gdzie pogaduchy o whisky nie mają końca. Tam wraz z jej społecznością, dzielimi się wiedzą, przepisami na koktajle, recenzjami alkoholi, nowinkami, itd.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.
Dołącz >

Jeśli artykuł Ci się podoba, udostępnij go swoim znajomym.

[addthis tool=”addthis_inline_share_toolbox”]
Pokaż komentarzeZamknij komentarze

Dodaj komentarz