|

Festiwal Whisky Jastrzębia Góra 2017

Już po raz czwarty w Jastrzębiej Górze odbył się Festiwal Whisky. Meldując się tam po raz pierwszy nie przypuszczałem, że spotka mnie tam tyle fajnych doświadczeń. Poznałem kilka ciekawych osób i zasmakowałem w whisky, których wcześniej nie próbowałem. To był fajny czas, który mam nadzieje kiedyś jeszcze powtórzyć.

Festiwal organizowany był przez Dom Whisky, jednym z tych miejsc którego fanom whisky w tym kraju nie trzeba przedstawiać. Jastrzębia Góra nie zawiodła, słońce świeciło przez większość dnia więc plaża oddalona od festiwalu o jakieś 300 metrów stanowiła miejsce wielu pielgrzymek. Było to zresztą widać po sporej ilość festiwalowiczów z kieliszkami na smyczach, latających boso po piachu.

Na festiwal dotarłem około godziny trzynastej. Nie przypuszczałem, że podróż ze Szczecina do Jastrzębiej Góry wraz z kilkoma pit-stopami po drodze zajmie więcej niż kilka godzin. Po dotarciu na miejsce i znalezieniu noclegu, wypakowałem niezbędne minimum i ruszyłem do centrum. Oczywiście po drodze minąłem kilku pięknie „zrobionych” Januszy Whisky, którzy zachwyceni festiwalem opowiadali o tym czego to oni dziś nie pili – była godzina dwunasta trzydzieści.

Festiwal whisky Jastrzębia Góra 2017

Po dotarciu na imprezę szybko odebrałem swój kieliszek oraz pakiet kuponów i rzuciłem się w żywioł. Na festiwalu było mnóstwo osób, które tłocząc się przy wystawcach i barach robiło spore zamieszanie. W dzień nie było tego aż tak widać, ludzie rozproszeni po całym mieście, na plaży, w kawiarniach i restauracjach sprawili, że na terenie imprezy było dużo luzu. Można było spokojnie rozmawiać z barmanami i nikomu się nie spieszyło. Wieczór przyniósł istną sodomię, grał Kuba Sienkiewicz, a przy scenie i popularnych stoiskach nie dało rady wcisnąć nawet palca. 

Talisker Storm Festiwal Whisky 2017

Podobno padający deszcz na stanowisku Talisker Storm to już standard i choć w tym roku lało mniej niż w latach ubiegłych, tak przynajmniej słyszałem, to i tak można było się nieźle zmoczyć.

Andy Bell Jastrzębia Góra 2017

Niecodziennym doświadczeniem była dla mnie możliwość porozmawiania ze szkotami, którzy swoje zawodowe życia związali z destylarniami i whisky. Tak też poznałem Andego Bell’a z Arran Distillers. Chłopak opowiedział mi o destylarni, tym jak wygląda życie na wyspie Arran oraz o ich whisky. Oczywiście rozmowa była jedynie wstępem do degustacji, która zdecydowanie przypadła mi do gustu. 10-letni The Arran Malt okazał się lekką i delikatną whisky, która pachniała owocami i ziołami. 

Mariusz Kowalczyk Whisky Festiwal

Jameson Jastrzębia Góra 2017

Stoisko na którym promowano nowego Jameson Stout Edition szybko przypadło mi do gustu. Spędziłem tam dobre kilkanaście minut rozmawiając i słuchając historii nowego whisky od Pernod Ricard. Niecodziennie mam okazję próbować mieszanki Irlandzkiej Whiskey z niewielką ilością piwa typu Stout. Dla mnie było to zupełnie nowe doświadczenie, aromat whisky wymieszany z nutami zapachowymi ciemnego piwa – kozacka fuzja smaków, którą postanowiłem opisać w osobnym artykule – znajdźcie go tutaj.

Ardbeg Masterclass Jastrzębia Góra

Czymś zupełnie nowym były dla Masterclass organizowane podczas festiwalu. Jako fanboy whisky z Islay wziąłem udział w Masterclass Ardbeg’a podczas którego miałem okazję spróbować kilku rodzajów tej whisky – Ardbeg 10-letniego, Corryvreckan, Uigedail, Kelpie oraz Kelpie Committee Release. Dupe mi urwało, tylko tyle mogę dziś powiedzieć.

Dzień drugi festiwalu zakończył się podobno z niezłym przytupem! Afterparty przygotowane przez Jamesona rozkręciło niezłą zabawę, więc wszyscy,, którym pierwszego dnia brakowało zabaw do późnych godzin nocnych nie mogli żałować. 

Kilkudziesięciu wystawców i setki rodzaju whisky to prawdziwy raj dla każdego kto tak jak ja zaczyna swoją whisky przygodę. Myślę, że warto przyjechać tu przynajmniej raz aby zobaczyć jak wygląda festiwal, poczuć jego klimat i napić się dobrej whisky.

Ciekawostki i nowości ze świata whisky. Zapisz się!


Jak smakuje Imperial Stout Hogshead Barrel Aged z browaru Wrężel

Szok, jak to możliwe że na blogu o whisky piwko typu Imperial Stout się pokazuje! Spokojnie, spójnie – to nie takie zwykle piwko. Ten czarny jak diabeł Imperial Stout zanim trafił do butelki, kilka miesięcy leżakował spokojnie w dębowych beczkach hogshead single malt whisky ale…

Trafić na Port Askaig w jednym z barów w Międzyzdrojach – bezcenne!

Słuchajcie, ale historia! Wybrałem się na weekend do Międzyzdrojów, wiecie jak jest – ostatnie dni lata, zmiana otoczenia itd. Przechadzałem się bez celu jedną z bardziej zatłoczonych ulic – Promenadą Gwiazd. Na niej jak pewnie się domyślacie mnóstwo ludzi, handlarze sprzedający drogo tanią chińszczyznę, budy…

Johnnie Walker Black Label – recenzja

W 1820 roku 15-letni John Walker z Kilmarnock musiał zmierzyć się z życiową tragedią – śmiercią ojca, na którego barkach spoczywało utrzymanie rodziny. Chłopak doskonale wiedział, że teraz to on musi zapewnić sobie i bliskim byt, w nieprzyjaznych czasach, w jakich przyszło mu żyć. Walker…